Kim jest Registered Agent?

Zakładając spółkę LLC w stanie Delaware prędzej czy później może okazać się, że potrzebujesz zarejestrowanego agenta. Dzieje się tak w przypadku gdy, osoba niezamieszkująca na stałe lub w ogóle niezamieszkująca w stanie Delaware chce założyć firmę.

Registered Agent, Resident Agent”, „Statutory Agent”, czy „Agent for Service and Process” czyli zarejestrowany agent (znany także pod nazwą zarejestrowany przedstawiciel lub agent rejestrowy) osoba fizyczna lub prawna, która najprościej ujmując jest łącznością pomiędzy Twoją spółką, władzami stany odpowiedzialnymi za przedsiębiorstwa i Tobą. Agent rejestrowy jak np. Polish American Investor Group konfiguruje jako pierwszy założyciel spółki, przeprowadza cały proces zakładania spółki i pozostaje jej agentem przez cały czas jej istnienia lub do momentu kiedy zdecydujesz się na jego zmianę.

Jest on zgodnie z prawem upoważniony do działania w imieniu firmy. Zajmuje się między innymi wnoszeniem zmian po postaci „Certificate of Amendment” (poprawkami) do aktu założycielskiego firmy (Certificate of formation) takimi jak zmiana nazwy firmy, zmiana danych adresowych, zmiany w podziale udziałów spółki. W jego kompetencji jest także doręczanie korespondencji firmy do jej prawowitego właściciela czy pomaganie w procesie zamykania firmy. W większości przypadków jest także siedzibą firmy.

Jeśli nie tylko wymagania prawne, to co jeszcze skłania przedsiębiorców do posiadania własnego agenta?

Większość korporacji i spółek weryfikujących w stanie Delaware decyduje się na posiadanie własnego agenta rejestrowanego  ze względu na poufność. W wypadku gdy Twoja spółka nie posiada własnego agenta to Twoje dane personale będą konfigurowały w rejestrze publicznym. Posiadanie agenta natomiast umożliwia by to jego dane były widoczne w rejestrze publicznym.

Jeśli spółka prowadzi działalność gospodarczą (handlową/produkcyjną/usługową) na terenie stanu Delaware będzie podlegała prawodawstwu skarbowemu jurysdykcji stanu Delaware. Zdarzyć się może jednak z wielu przyczyn, że jako prawowity właściciel nie będziesz mógł ‘rozliczyć się’ osobiście. W tym przypadku to Agent zajmie się przekazaniem Twojej rocznej deklaracji z tytułu podatku stanowego odpowiednim władzom.

Niewątpliwie jedną z większych zalet jest także to, że posiadając agenta rejestrowanego nie musisz zajmować się żadnymi formalnościami dotyczącymi Twojej spółki, bo są one zadaniem agenta. Pozwoli Ci to pełnym skoncentrowaniu się na działaniach firmy.