Konstruowanie i kierowanie biznesem w najprzychylniejszych okolicznościach jest skomplikowanym wyzwaniem. W wypadku gdy członkowie rodziny konfigurują w biznesie, proces jest jeszcze bardziej skomplikowany. Z drugiej strony, niektóre z najbardziej szanowanych w dzisiejszych czasach nazwisk zaczynało wiele pokoleń temu jako rodzinny biznes. Jako właściciele lub uczestnicy biznesu, członkowie rodziny muszą przeciwstawiać się wielu problemom powstałych w skutek planowania strategicznego i tym jak chronić majątek osobisty w procesie sądowym dotyczącym biznesu.

Tworzenie spółki LLC lub korporacji w stanie Delaware dla Twojego rodzinnego biznesu jest powszechnym sposobem na ochronienie nie tylko majątku osobistego, ale także biznesu. Posiadamy ponad trzy dekady doświadczenia w tworzeniu firm dla osób, które chcą chronić swoje aktywy. Nie jesteśmy jednak kancelarią adwokacką i nie możemy dawać porad prawnych. Skonsultuj się z adwokatem jeśli potrzebujesz doradztwa prawnego w tej dziedzinie.

Poniżej dowiesz się więcej na temat tego dlaczego wiele rodzinnych biznesów wybiera założenie spółki i dowiesz się o niektórych ważnych czynnikach, które warto wziąć pod uwagę.

Chronienie aktywów
Zazwyczaj, głównym powodem dla którego wielu właścicieli rodzinnych biznesów decyduje się na inkorporację to legalne oddzielenie swoich biznesów od majątku osobistego. Generalnie, jeśli kierujesz swoim biznesem jako osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą, a twój biznes jest skarżony, Twój dom, samochody, konta bankowe i wiele więcej są zagrożone. Tworzenie spółki LLC lub korporacji tworzy legalną barierę pomiędzy Twoim biznesem a majątkiem osobistym, co zazwyczaj powoduje, że Twój majątek osobisty jest uznawany jako zagrożony w wypadku procesu sądowego dotyczącego Twojego biznesu.

Ustalanie właściciela i ról

W wypadku gdy kilku członków rodziny udziela się w biznesie, ustalenie jednego właściciela może być trudne. Może to stanowić problem w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z członków rodziny. Jeśli twój biznes rodzinny stanie się spółką LLC, możesz ustalić prawa właściciela na Twojej własnej umowie operacyjnej; jeśli stanie się korporacją, Twoje przepisy wewnętrzne mogą sformułować prawa właściciela jak i ustalić dokładne role członków rodziny, którzy udzielają się w firmie.
Korporacja będzie musiała wydać także zaświadczenia o posiadaniu udziałów (share certificates) by ‘’przypieczętować’’ procent posiadania każdego z udziałowców w firmie rodzinnej.

Planowanie Strategiczne

Gdy istotny członek rodzinnego biznesu przejdzie na emeryturę lub nie jest już w stanie prowadzić firmy, kto przejmie jego stanowisko? Rodzinne biznesy takie jak firmy detaliczne lub farmy  mogłyby doświadczyć zastoju bez formalnego planu strategicznego. Jeśli założysz spółkę LLC dla Twojego biznesu rodzinnego, odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie może być umowa operacyjna. Jest to umowa prywatna i unikalna dla każdej spółki LLC- nie jest składana do stanu Delaware- a może pomóc w zapewnieniu płynności po tym jak istotny członek firmy przestanie nią kierować.

Umowa operacyjna może także pozwolić na zarządzanie spółką LLC i jej aktywami tak, by przeszła na dodatkowych członków rodziny poprzez określanie praw i obowiązków członków zaklasyfikowanych do klasy A (początkowych członków), klasy B (zazwyczaj potomstwa początkowych członków) i klasy C (zazwyczaj wnuków początkowych członków).
Członkowie klasy B zazwyczaj nie mają istotnych praw lub obowiązków w spółce LLC. W wypadku gdy wszyscy członkowie klasy A umrą, członkowie klasy B stają się członkami klasy A, a członkowie klasy C stają się członkami klasy B itd.

Skonsultuj się ze swoim doradcą finansowym gdy ustalasz plan strategiczny dla swojej spółki LLC.