Zanim zdecydujesz się na założenie spółki upewnij się, że wybrałeś odpowiednią formę działalności.

 

FORMY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W DELAWARE

 

Typ (ang.nazwa) Odpowiednik formy działalności w Polsce Posiadanie Zarządzanie Odpowiedzialność Podatki
Sole Proprietorship Przedsiębiorstwo prywatne osoby fizycznej Osoba fizyczna Działalność zarządzana przez Właściciela Właściciel jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie długi przedsiębiorstwa. Cały dochód działalności uważany jest za dochód osobisty właściciela i rozliczany jest według stawki podatkowej osoby fizycznej.
General Partnership Spółka jawna Jedna lub więcej osób fizycznych lub inne jednostki zgodnie z umową spółki. Zarządzana przez wspólników zgodnie z umową spółki. Wszyscy wspólnicy są odpowiedzialni za wszystkie długi spółki. Proporcjonalnie podzielone dochody spółki lub jej straty zawarte są w zwrocie podatku wspólników i opodatkowane zgodnie z stawkami podatkowymi osoby fizycznej lub wspólnika.
Limited Partnership Spółka komandytowa Dwóch lub więcej właścicieli; dwie klasy właścicieli; wspólnicy. Komplementariusze spółki mogą zarządzać według własnego uznania. Komplementariusze są w pełni odpowiedzialni za wszystkiego długi spółki, komandytariusze odpowiedzialni są tylko za pieniądze, które zainwestowali. Proporcjonalnie podzielone dochody spółki lub jej straty zawarte są w zwrocie podatku wspólników i opodatkowane zgodnie z stawkami podatkowymi osoby fizycznej lub wspólnika.
„C” Corporation Brak polskiego odpowiednika Udziałowcy (nieograni-czona liczba). Właściciele dzielą posiadanie na udziały, a spółka zarządzana jest przez Zarząd Główny. Odpowiedzialność właściciela ograniczona jest to ilości jego kapitału, chyba że jest poręczycielem długu spółki. Opodatkowanie działalności zgodnie z stawkami podatkowymi dla firm; zysk dzielony jest na udziałowców i opodatkowany zgodnie ze stawkami podatkowymi osoby fizycznej.
Public Benefit Corporation Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Udziałowcy (nieograni-czona liczba) Właściciele dzielą posiadanie na udziały, a spółka zarządzana jest przez Zarząd Główny. Odpowiedzialność właściciela ograniczona jest to ilości jego kapitału, chyba że jest poręczycielem długu spółki. Opodatkowanie działalności zgodnie z stawkami podatkowymi dla firm; zysk dzielony jest na udziałowców i opodatkowany zgodnie ze stawkami podatkowymi osoby fizycznej.
Subchapter „S” Corporation Brak polskiego odpowiednika Udziałowcy Właściciele dzielą posiadanie na udziały, a spółka zarządzana jest przez Zarząd Główny. Odpowiedzialność właściciela ograniczona jest to ilości jego kapitału, chyba że jest poręczycielem długu spółki, ogólnie ograniczona do aktyw w spółce. Działalność nieopodatkowana; dochód jest opodatkowany zgodnie z udziałami według stawek podatkowych osób fizycznych.
Limited Liability Company Spółka z ograniczoną opowiedzialnością Jeden lub więcej członków Zarządzana przez członków lub menadżerów, zgodnie z powstałą umową dot. zarządzania spółką. Odpowiedzialność właściciela ograniczona jest to ilości jego kapitału, chyba że jest poręczycielem długu spółki. Opodatkowanie jako spółka, korporacja lub  podzielone zgodnie z preferowanym, wspólnie zadecydowanymi wartościami.
Limited LiabilityParnership Spółka Partnerska Właściciele, komandy-tariusze. Partnerzy zgodnie z umową partnerską. Komplementariusze odpowiedzialni tylko za włożony kapitał. Opodatkowana jako spółka.